Apple iPad 5th Gen
- LZHS19257
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad 5th Gen
iPad Wi-Fi, 32 GB, space gray, MP2F2LL/A
Excellent condition, perfect working condition, original box, lightning to USB cable, and USB power adapter. Height: 9.4 inches (240 mm), Width: 6.6 inches (169.5 mm), Depth: 0.29 inch (7.5 mm), Weight: 1.03 pounds (469 g). Home/Touch ID sensor, Built‑in stereo speakers, Lightning connector, 3.5 mm headphone jack, On/Off - Sleep/Wake, Volume up/down, Siri, Apple Pay. Retina display, 9.7-inch (diagonal) LED-backlit Multi-Touch display with IPS technology, 2048-by-1536-pixel resolution at 264 ppi, Fingerprint-resistant oleophobic coating, A9 chip with 64-bit architecture, Embedded M9 co-processor, 8-megapixel camera, Live Photos, Autofocus, Panorama (up to 43 megapixels), HDR for photos, Exposure control, Burst mode, Tap to focus, Timer mode, Five-element lens, Hybrid IR filter, Backside illumination, Auto image stabilization, Face detection.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Ann Arbor, MI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: July 20, 2025
- Date Updated: July 29, 2025
- Date Expires: Aug. 28, 2025
- Date Closed: July 29, 2025
Want to sell your Apple iPad 5th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 5th Gen Specs
| Capacity | 8827 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 478 g 16.9 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...