Apple iPhone 14 Plus
$361
- LZHQ84625
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 14 Plus
Mint
89%
Battery Health
512GB
Purple
AT&T
A2632
Mint iPhone 14 Plus light purple 512 GB
Mint condition! iPhone 14 Plus light purple 512 GB. No glitches. Operates beautifully. No damage to screen or phone. Includes for buyer: clear Speck case and has new screen protector.
Battery Health
- 89% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Wichita, KS
Free Shipping
- Seller ships from Wichita, KS
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: July 18, 2025
- Date Updated: Aug. 26, 2025
- Date Expires: Sept. 24, 2025
- Date Closed: Aug. 26, 2025
Want to sell your Apple iPhone 14 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Plus Specs
Battery and Charging
| Capacity | 4325 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
Screen and Display
| Resolution | 1284x2778 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
Size and Weight
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 203 g 7.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...