Apple iPad Pro 12.9" 2nd Gen 2017
- LZHI74920
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 12.9" 2nd Gen 2017
Ships Fast
iPad works perfectly and is data reset ready to go. iPad only, charger not included. 30 day warranty. Ships fast!
#186930
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
iPad may show some minor scratches/scuffs from normal use as well as some stickers or sticker residue on the back as shown in pics. Please see all pics for actual iPad condition.
Free Shipping
- Seller ships from San Jacinto, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: July 10, 2025
- Date Updated: Aug. 17, 2025
- Date Expires: Aug. 18, 2025
- Date Closed: Aug. 17, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 2nd Gen 2017?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 2nd Gen 2017 Specs
| Capacity | 10870 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 221 mm 8.7 inches |
| Height | 306 mm 12.0 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 692 g 24.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...