Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
$398
- LZHH86436
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
Mint
--%
Battery Health
128GB
Gray
Wi-Fi
A2228
NEW CONDITION // NON ACTIVE // FAST SHIPPING
Device is in NEW condition and is ready to be used. All parts are original and have been tested to work perfectly. Purchase comes with new charger cable.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Snellville, GA
4.5 of 5.0 stars,
668 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Snellville, GA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: July 9, 2025
- Date Updated: July 17, 2025
- Date Expires: July 19, 2025
- Date Closed: July 17, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2nd Gen 2020 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 471 g 16.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...