Apple iPad (8th Gen)
$85
- LZGR17040
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad (8th Gen)
Fair condition
--%
Battery Health
32GB
Silver
Wi-Fi
A2270
iPad 8th
Overall good condition other than light blead, all original parts, fully functional, clean ESN, no SIM restrictions, 69% battery health, currently running iOS 17.4.1.
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Signs of general use, light scratches on rear, some light blead on left side as pictured.
Ships from
Lincoln, DE
5.0 of 5.0 stars, 66 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Lincoln, DE
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: June 23, 2025
- Date Updated: June 30, 2025
- Date Expires: July 3, 2025
- Date Closed: June 30, 2025
Want to sell your Apple iPad (8th Gen)?
Sell Similar on Swappa
iPad (8th Gen) Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 490 g 17.3 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...