Apple iPhone SE 1st Gen 2016
$103
- LZGB69696
- Approved
- Sold
Apple iPhone SE 1st Gen 2016
Good condition
83%
Battery Health
128GB
Silver
Verizon
A1662
Excellent iPhone SE (first generation), 128 MB
First generation iPhone SE with 128 MB. Excellent condition with anti-scratch privacy screen protector installed and FREE Lifeproof Frē black case! Comes in original box with charging/power cable, original charging/power plug, original earphones and documents.
DOES NOT COME WITH TOOL FOR CHANGING SIM CARD.
ALL SALES FINAL.
Thank you!
Battery Health
- 83% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Cosmetic imperfection only. Imprint of case on body of iPhone on top and bottom.
Ships from
Chesterland, OH
5.0 of 5.0 stars, 1 rating
Free Shipping
- Seller ships from Chesterland, OH
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: June 7, 2025
- Date Updated: June 24, 2025
- Date Expires: July 16, 2025
- Date Closed: June 24, 2025
Want to sell your Apple iPhone SE 1st Gen 2016?
Sell Similar on Swappa
iPhone SE 1st Gen 2016 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 1624 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 640x1136 |
| Screen Size | 101 mm 4.0 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
Size and Weight
| Width | 59 mm 2.3 inches |
| Height | 124 mm 4.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 113 g 4.0 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...