Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
$440
- LZFN04306
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
Good condition
--%
Battery Health
128GB
Gray
Wi-Fi
GOOD iPad Pro 11" in Space Grey with 128GB of Storage with original box and accessories
This is very good condition iPad Pro 11" (3rd generation) WiFi edition in Space Grey with 128GB of storage. It comes with the original box and all of the original accessories in the box.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No visible wear or damage. The iPad works great.
Ships from
Libertyville, IL
5.0 of 5.0 stars, 57 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Libertyville, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: May 24, 2025
- Date Updated: May 30, 2025
- Date Expires: June 3, 2025
- Date Closed: May 30, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 3rd Gen 2021 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 466 g 16.4 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...