Apple iPhone 16 Pro Max
- LZEU77824
- Approved
- Featured
- Canceled
Apple iPhone 16 Pro Max
Brand New Condition | Verizon | 30 Day Warranty | Free Shipping | 5 Star Rated
Brand New and Sealed in Original Packaging!
Comes with Brand New Apple Charger
Verizon Clean and Paid Off!
100% Battery Health!
Ready to be activated on Verizon network
1 Year Apple Limited Warranty
Ships within 1 business day
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
New condition
- Unopened retail packaging (factory sealed)
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Zelienople, PA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Seller Shipping Policy
We ship your product the first business day, with standard USPS shipping with tracking. Tracking is added to your PayPal and Swappa sales page and an email with be sent with shipping details. We are not responsible for any delays caused by the carrier!
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Seller Return Policy
Due to a recent PayPal policy change a 5% charge for buyer order cancellation do to wrong address or any other reason. A 15% restocking fee will be charged on non-defective refunds.
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: May 5, 2025
- Date Updated: Dec. 22, 2025
- Date Expires: Jan. 1, 2026
- Date Closed: Dec. 22, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Max Specs
| Capacity | 4685 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1320x2868 |
| Screen Size | 174 mm 6.9 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 227 g 8.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...