Samsung Galaxy S9
- LZEU36493
- Approved
- Low Price
- Sold
Samsung Galaxy S9
S9 great condition except 1 dead pixel on the side of the screen
Samsung S9 barely used, kept as backup phone, always with screen protector and case.
In fact, no scratches at all on the screen, back has minor signs of wear.
The only issue is a single dead pixel on the screen, that is way I am selling it at a low price, fortunately it is at the very side of the screen, where it starts bending, so it doesn't bother much. It has been like that for a couple of years.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Textnow, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • TextNow
- • Cricket
- • Ting
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Just 1 dead pixel right on the side of the screen, see the pictures! No scratches, minor wear
Free Shipping
- Seller ships from San Diego, CA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: May 5, 2025
- Date Updated: May 17, 2025
- Date Expires: May 22, 2025
- Date Closed: May 17, 2025
Want to sell your Samsung Galaxy S9?
Sell Similar on Swappa
Galaxy S9 Specs
| Capacity | 3000 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
| Resolution | 1440x2960 |
| Screen Size | 147 mm 5.8 inches |
| Pixels Per Inch | 568 ppi |
| Width | 69 mm 2.7 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 163 g 5.8 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...