Apple iPad Air 3rd Gen
$180
- LZEN65797
- Approved
- Featured
- Sold
Apple iPad Air 3rd Gen
Good
--%
Battery Health
64GB
Gray
Wi-Fi
100% Battery Health // Free charger cable // Fast shipping
Device is in great condition and is ready to be used on WIFI. All parts are original and have been tested to work perfectly. Purchase comes with new charger cable.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Scratches on device due to moderate usage. All original parts. Works perfectly.
Ships from
Snellville, GA
4.5 of 5.0 stars,
668 ratings
Free Shipping
- Seller ships from Snellville, GA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: April 28, 2025
- Date Updated: June 25, 2025
- Date Expires: July 20, 2025
- Date Closed: June 25, 2025
Want to sell your Apple iPad Air 3rd Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Air 3rd Gen Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8134 mAh |
| Longevity | 9 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1668x2224 |
| Screen Size | 267 mm 10.5 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 464 g 16.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...