Apple iPad Pro 12.9" 2nd Gen 2017
- LZDZ78695
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 12.9" 2nd Gen 2017
Beautiful iPad Pro!...Good Battery!....Basically Mint!
This iPad has been used very little, primarily for occasional Kindle reading....Battery is still quite good!....Basically Mint Condition!....Has always been in a case (included) with screen protector (not included) which I removed before listing....Includes original box, charger, charging cord, and translucent case. Will be reset, removed from iCloud and shipped promptly with tracking.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Basically mint....possibly a few micro scratches, although I have not noticed any.
Free Shipping
- Seller ships from Oak Park, MI
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: April 14, 2025
- Date Updated: June 3, 2025
- Date Expires: June 8, 2025
- Date Closed: June 3, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 2nd Gen 2017?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 2nd Gen 2017 Specs
| Capacity | 10870 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 221 mm 8.7 inches |
| Height | 306 mm 12.0 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 692 g 24.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...