Apple iPad Pro 11" 2018
- LZCE08852
- Approved
- Featured
- Low Price
- Canceled
Apple iPad Pro 11" 2018
256GB storage | Apple Care+ subscription plan
Package includes:
- iPad Pro 2018 (WiFi only)
- a protective case
- 20w power brick
- power cord
- AppleCare+ subscription plan
This is a 256GB storage iPad Pro 11in 2018 model. It’s WiFi only. It also has a subscription plan with AppleCare+ which you can cancel at anytime. It’s $6 a month.
To transfer you the AppleCare+ plan I’ll need to have your:
- full name
- email address
- physical address
- phone #
And of course, I’ll sanitize before shipment.
Thanks for your interest!
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Some scuffs on the back aluminum panel of the device from trapped dirt inside the case but other than that the device is still in great shape.
Free Shipping
- Seller ships from El Paso, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 26, 2025
- Date Updated: Feb. 27, 2025
- Date Expires: March 8, 2025
- Date Closed: Feb. 27, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2018 Specs
| Capacity | 7812 mAh |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 280 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 468 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...