Apple iPhone 16 Pro
- LZAH47221
- Approved
- Featured
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 16 Pro
⭐ 100% Battery Health ⭐ Apple Warranty Until October 2025 ⭐ Free Shipping
100% Battery Health
Apple Warranty Until October 2025
_____________________________________
16 Pro 256GB Black Titanium
Connectivity:
T-Mobile
Condition:
-Fair condition
-100% fully functional
-100% original (no repairs have been done to this device)
Comes with:
-Phone Only
T-Mobile
- Carrier compatible with T-Mobile
-
Compatible carriers:
- • T-Mobile
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Phone has deep scratches on screen. Dings on housing.
Free Shipping
- Seller ships from San Antonio, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 8, 2025
- Date Updated: Jan. 13, 2025
- Date Expires: Jan. 18, 2025
- Date Closed: Jan. 13, 2025
Want to sell your Apple iPhone 16 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 16 Pro Specs
| Capacity | 3582 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1206x2622 |
| Screen Size | 159 mm 6.3 inches |
| Pixels Per Inch | 458 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 150 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 199 g 7.0 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...