Apple iPad Pro 11" 2018
- LYNR66818
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPad Pro 11" 2018
iPad Pro 11" 2018 | 64 GB | 94% Battery Health 🔋| Very Good Condition
WiFi-only model iPad Pro 11" with iOS 18.2
All original!
The battery was tested using PowerUtil, a third-party shortcut.
The price includes an Apple Pencil 2nd Gen (worth about $40); let me know if you'd like to exclude this.
Ships with USPS Ground
Let me know if you have any questions/offers!
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Screen: No damage besides some superficial scratching
Back and sides: Very minor wear and tear
Free Shipping
- Seller ships from Las Vegas, NV
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 21, 2024
- Date Updated: Jan. 7, 2025
- Date Expires: Jan. 9, 2025
- Date Closed: Jan. 7, 2025
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2018 Specs
| Capacity | 7812 mAh |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 280 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 468 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...