Samsung Galaxy A53 5G
- LYLT66781
- Approved
- Canceled
Samsung Galaxy A53 5G
New UNLOCKED Samsung Galaxy A53 5G (SM-A536U1/DS dual SIM), Original Box and Accessories. Warranty
New sealed in box UNLOCKED Samsung Galaxy A53 5G model SM-A536U1/DS (Dual SIM) Awesome Black. 30 Days Warranty, Original Samsung Box, Wall charger, USB cord and Quick Start Guide. Enjoy: IP67 waterproof, fastest 5G mobility, 64 MP (!) main Ultra-Wide Camera, huge 6.5” screen, latest Android 14 firmware, 5000mAh battery with Fast Charging support and much more from a new generation of the Samsung technology. Ready for activation on any GSM or CDMA network WORLDWIDE Download full specification and manual from Samsung support.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • Unlocked
- • Cricket
- • Ting
New condition
- Unopened retail packaging (factory sealed)
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Fort Walton Beach, FL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 31, 2024
- Date Updated: Nov. 10, 2024
- Date Expires: Nov. 19, 2024
- Date Closed: Nov. 10, 2024
Want to sell your Samsung Galaxy A53 5G?
Sell Similar on Swappa
Galaxy A53 5G Specs
| Capacity | 5000 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1080x2400 |
| Screen Size | 164 mm 6.5 inches |
| Pixels Per Inch | 405 ppi |
| Width | 75 mm 2.9 inches |
| Height | 160 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 189 g 6.7 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...