Apple iPhone 12
- LYLK95631
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 12
Seller Listing Description
This is a used iPhone 12. This phone has always been in a drop resistant case. A screen protector was always used. Battery life is at 88%. This post is just for the phone. The pictured case is what I used to protect it over the years.
Contacted Verizon on 12/05/24 to unlock the SIM. They claim it is now unlocked, however the screen will read 'SIM Locked' until the new SIM card is inserted, per the Verizon. Feel free to ask questions in the comments. Assume that this phone is locked to Verizon.
Battery Health
- 88% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No major or large scratches. Expect small marks or swirls. Zero issues.
Free Shipping
- Seller ships from Crete, IL
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 23, 2024
- Date Updated: Dec. 15, 2024
- Date Expires: Dec. 20, 2024
- Date Closed: Dec. 15, 2024
Want to sell your Apple iPhone 12?
Sell Similar on Swappa
iPhone 12 Specs
| Capacity | 2815 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Super Retina XDR display | |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 162 g 5.7 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...