Google Pixel 8a
- LYJR62979
- Approved
- Sold
Google Pixel 8a
Google Pixel 8a- 128 GB - White/Porcelain (Unlocked)
Introducing the Google Pixel 8a in White/Porcelain, a powerful smartphone with a Nano core processor and 8GB of RAM. This device boasts a stunning 6.2-inch OLED display and a Google Tensor G3 chipset model for lightning-fast performance. With 128GB of storage capacity and a UFS card memory slot, you can store all your favorite files and apps.
The Google Pixel 8a features dual rear cameras, including a wide-angle and ultra-wide-angle lens, for stunning photo and video quality. Plus, with 5G connectivity, USB Type-C, Bluetooth, Wi-Fi, and NFC, you can stay connected wherever you go. This unlocked phone is compatible with any network and comes in a sleek porcelain color.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
New condition
- Unopened retail packaging (factory sealed)
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from Frisco, TX
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 8, 2024
- Date Updated: Sept. 24, 2024
- Date Expires: Sept. 27, 2024
- Date Closed: Sept. 24, 2024
Want to sell your Google Pixel 8a?
Sell Similar on Swappa
Pixel 8a Specs
| Capacity | 4492 mAh |
| USB | USB-C |
| 4492 mAh; up to 18W wired charging; Qi wireless charging | |
| Up to 18W wired charging | |
| Qi wireless charging | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 2400x1080 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 430 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.1-inch OLED, 2400x1080, up to 120Hz, HDR | |
| Size | 152.1 x 72.7 x 8.9 mm |
| Width | 73 mm 2.9 inches |
| Height | 152 mm 6.0 inches |
| Depth | 9 mm 0.4 inches |
| Weight | 188 g 6.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...