Apple iPhone 12
- LYJL66644
- Approved
- Featured
- Expired
Apple iPhone 12
iPhone 12 64GB in Excellent condition
* iPhone 12 (64GB) in Excellent condition - in Blue, really sharp looking - it was used very gently by just one individual, and always with a screen protector and case installed.
Included accessories at no extra charge:
1. Standard USB charger head and long charging cord
2. SIM compartment opening tool.
SIM card, original packaging, or any accessories not listed above are not included. You will receive a gently used phone, cleaned, and ready to use once you add it to your phone plan!
Ships same or next day after payment received. Careful packing and handling; not a corporate entity, just a family clearing out our carefully used devices.
Unlocked
- Unlocked and compatible with US carriers
- Compatible with Textnow, our promotional partner
-
Compatible carriers:
- • AT&T
- • T-Mobile
- • Unlocked
- • Verizon
- • TextNow
- • US Cellular
- • Consumer Cellular
- • Cricket
- • Google Fi
- • Metro by T-Mobile
- • Net10
- • Reach Mobile
- • Red Pocket
- • Simple Mobile
- • Spectrum
- • Straight Talk
- • Ting
- • Total by Verizon
- • TracFone
- • US Mobile
- • Visible
- • Xfinity
Battery Health
- 86% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No damage, all original parts (no replacement or repair parts, used by only one person).
Free Shipping
- Seller ships from Fairfax, VA
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 2, 2024
- Date Updated: Nov. 6, 2024
- Date Expires: Nov. 6, 2024
- Date Closed: Nov. 6, 2024
Want to sell your Apple iPhone 12?
Sell Similar on Swappa
iPhone 12 Specs
| Capacity | 2815 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Super Retina XDR display | |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 162 g 5.7 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...