Apple iPad 6th Gen
- LYJG28465
- Sold
Apple iPad 6th Gen
Seller Listing Description
Great deal on a used iPad (6th Gen)! Everything works great. All original parts. Lived its life in an Otterbox case (included for free). Could probably sell as Mint but being cautious. Very good deal!
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Faint scuff marks near charging port. Can not feel with fingernail. Does not affect anything.
Note that the OtterBox case is used, so you’ll notice it is worn. It’s included for free in case it’s helpful for you and you don’t mind that it’s a bit worn. It does an incredible job protecting the iPad. You can always throw the case away if you don’t want it.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Aug. 28, 2024
- Date Updated: Sept. 3, 2024
- Date Closed: Sept. 3, 2024
Want to sell your Apple iPad 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 6th Gen Specs
| Capacity | 8680 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 469 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...