Apple iPhone 14 Pro
- LYIY71497
- Approved
- Low Price
- Sold
Apple iPhone 14 Pro
Verizon iPhone 14 Pro (Silver, 128GB) w/ Extras
Originally purchased from Verizon but it is unlocked and will work any carrier. The phone is overall in great condition and is ready for use. Comes with the original box, lightning cable (unused), clear TPU case, and a Dbrand Grip case. I’m also chipping in a few extra skins for the Dbrand case.
Item ships within 24 hours of payment.
Battery Health
- 87% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Phone is in overall great condition but does have a few small, faint scratches on the screen near the Dynamic Island (too faint to capture in the pics). The rest of the phone is in pristine condition and has been in a case since day one.
Free Shipping
- Seller ships from Laurel, MD
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Payments and Taxes
Listing Metadata
- Date Created: Aug. 19, 2024
- Date Updated: Sept. 21, 2024
- Date Expires: Sept. 26, 2024
- Date Closed: Sept. 21, 2024
Want to sell your Apple iPhone 14 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Pro Specs
| Capacity | 3200 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...