Apple iPhone Xr
- LYIT21726
- Expired
Apple iPhone Xr
Seller Listing Description
Black IPhone XR in good condition besides the cracked back of the phone. Front screen and rest of phone is good. Battery health is 90%.
Battery Health
- 90% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The phone is in pristine condition, the screen and sides and function are all great, however the back of the phone is completely cracked. With a case on, it is not visible or a problem.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Aug. 15, 2024
- Date Updated: Aug. 26, 2024
- Date Closed: Aug. 26, 2024
Want to sell your Apple iPhone Xr?
Sell Similar on Swappa
iPhone Xr Specs
| Capacity | 2945 mAh |
| Longevity | 15 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...