Apple iPad 8th Gen
- LYIG00031
- Sold
Apple iPad 8th Gen
Seller Listing Description
This is an Apple iPad 8th Gen in Gray with 32GB of storage, Unlocked.
The iPad 8th Gen is in good condition with normal signs of wear and tear due to regular use as seen in pictures. Nothing affects its functionality. The device has been well-maintained and is ready to serve you well.
This listing includes the iPad 8th Gen device ONLY. Unfortunately, the original box and other accessories are NOT included.
Feel free to reach out if you have any questions or require additional details about the device.
Thank you for considering this iPad 8th Gen. It's a solid choice, offering great value for your device needs. Don't miss the opportunity to own it!
30 Day Return Policy:
Non-defective items: 15% restocking fee
'New' items: 30% restocking fee
Order cancellations: 3% fee
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Normal wear and tear
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Aug. 2, 2024
- Date Updated: Aug. 7, 2024
- Date Closed: Aug. 7, 2024
Want to sell your Apple iPad 8th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 8th Gen Specs
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 490 g 17.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...