Apple iPhone Xr
- LYGU88498
- Sold
Apple iPhone Xr
Seller Listing Description
We have an Unlocked Apple iPhone Xr 64GB that doesnt require a contract. 86% Battery life. Fully operable, a clean IMEI, no icloud locks, no find my phone lock, ready to activate on primary carriers, or any prepay carriers.
HERE'S WHAT SEPARATES US FROM OUR COMPETITORS: We do not resell individual liable phones, our phones are purchase through government and corporate accounts, this eliminates the problem of purchasing phones that cannot be reactivated because of a previous unpaid bill.
- No contract!
- Comes with Apple charger adapter & sync cable, has internal battery.
- No Sim provided.
- FREE USPS First Class shipping to PayPal VERIFIED ADDRESS ONLY".
- Allow 2-5 business days to receive your item.
- 30 day returns accepted.
- Physically damaged devices are not eligible for refund.
- We can provide IMEI# after purchase on sales page upon request.
- These phones have clear IMEI’s and are ready to be activated.
Battery Health
- 86% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Fully operable! Scratching on display, and housing. These are actual pictures. We do not use stock or duplicate photos.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: June 25, 2024
- Date Updated: July 19, 2024
- Date Closed: July 19, 2024
Want to sell your Apple iPhone Xr?
Sell Similar on Swappa
iPhone Xr Specs
| Capacity | 2945 mAh |
| Longevity | 15 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...