Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
- LYFM02706
- Canceled
Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
Seller Listing Description
Excellent deal on a low-use device in great condition. iPad has been reset and is ready for its next owner. Includes iPad only.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Pristine screen with no scratches or wear. Very minor surface scratches on the back of the device, visible only under certain light. Camera lens free of scratches. All buttons are nice and click-y.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: May 22, 2024
- Date Updated: May 28, 2024
- Date Closed: May 28, 2024
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018 Specs
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 631 g 22.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...