Apple iPhone 12 Pro
- LYFK07815
- Sold
Apple iPhone 12 Pro
Seller Listing Description
Selling my ol trusty iPhone 12 Pro 256G Pacific Blue purchased in early 2021.
Great condition. Minor scratches on the front that do not impact usage at all.
Only selling it because I upgraded to a newer model.
No dead pixels on the screen.
Everything functions perfectly.
Device works great. No replacement or repairs.
Battery Health
- 84% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Minor scratches on top of the screen near the edge and one scratch in the bottom-middle part of the screen. Scratches only visible when screen is turned off and inspected closely, and not visible at all when screen is turned on.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: May 20, 2024
- Date Updated: May 28, 2024
- Date Closed: May 28, 2024
Want to sell your Apple iPhone 12 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 12 Pro Specs
| Capacity | 2815 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 187 g 6.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...