Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
- LYES71473
- Canceled
Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
Seller Listing Description
iPad Pro 11 in very good condition. Selling because it is not being used much.
Comes with genuine Apple Magic Keyboard and 2nd gen Apple Pencil.
I am also including a sheath cover for pencil as well as an ESR case for iPad.
Boxes for iPad Pro and Keyboard will be included, with the supplied cable and charger.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
2 minor nicks - one on corner, another on side. Photo included.
The top button is slightly loose but works perfectly, didn't realize until I took it out of the case.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: May 2, 2024
- Date Updated: May 11, 2024
- Date Closed: May 11, 2024
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2nd Gen 2020 Specs
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 471 g 16.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...