Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
$490
Not Buyable
- LYCA39118
- Canceled
Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020
Mint
--%
Battery Health
128GB
Gray
Wi-Fi
A2228
Seller Listing Description
Mint 128GB 11” iPad Pro Gen 2 (2020). Perfect condition. It’s had a screen and camera protector since day 1. Comes with original box, book and Charger and brick that have never been used. I can also throw in some extra cases that I’ve never used.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Ships from
Brockton, MA
5.0 of 5.0 stars,
3 ratings
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 21, 2024
- Date Updated: April 4, 2024
- Date Closed: April 4, 2024
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 2nd Gen 2020?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 2nd Gen 2020 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
Screen and Display
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 471 g 16.6 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...