Google Pixel 8 Pro
- LYAO01163
- Sold
Google Pixel 8 Pro
Seller Listing Description
I am selling a brand new and never opened Google Pixel 8 Pro in the beautiful Obsidian color. This phone is 128GB and comes unlocked, so you can use it on any carrier.
The Pixel 8 Pro is Google's latest and greatest flagship phone, and it is packed with amazing features. Here are just a few:
Stunning 6.7-inch OLED display with a 120Hz refresh rate
Powerful Google Tensor G3 chip
Triple-lens camera system with a 50MP main sensor, a 12MP ultrawide sensor, and a 48MP telephoto sensor
24-hour battery life
Water and dust resistance (IP68)
Android 14
Google Assistant
This phone is the perfect choice for anyone who wants the best of the best. It is the ultimate Android phone, and it is sure to impress. (No returns as this is a brand new device unlocked)
New condition
- Unopened retail packaging (factory sealed)
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 14, 2024
- Date Updated: Jan. 27, 2024
- Date Closed: Jan. 27, 2024
Want to sell your Google Pixel 8 Pro?
Sell Similar on Swappa
Pixel 8 Pro Specs
| Capacity | 5050 mAh |
| USB | USB-C |
| Non-removable Li-Ion; typical 5050 mAh (minimum 4950 mAh) | |
| Fast charging (USB-PD 3.0 PPS; up to ~50% in ~30 min with 30W USB-C charger) | |
| Fast wireless charging (Qi-certified); Battery Share | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1344x2992 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 489 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| 6.7 in LTPO OLED (LTPO AMOLED), up to 120 Hz, HDR10+ | |
| Size | 162.6 x 76.5 x 8.8 mm |
| Width | 77 mm 3.0 inches |
| Height | 163 mm 6.4 inches |
| Depth | 9 mm 0.4 inches |
| Weight | 213 g 7.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...