Apple iPhone 13
- LXNT11307
- Sold
Apple iPhone 13
Seller Listing Description
A perfect condition iPhone 13, perfect for a gift or personal use. The phone has 256 GB of storage, which is perfect for taking high-quality videos and photos with the camera that this phone offers. I kept the phone in a case and with a screen protector at all times. It includes the original box and original charger, the original sim card removal tool, along with the Apple stickers. It also comes with an extra tempered glass screen protector as well.
Battery Health
- 92% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 24, 2023
- Date Updated: Jan. 30, 2024
- Date Closed: Jan. 30, 2024
Want to sell your Apple iPhone 13?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Specs
| Capacity | 3227 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| 6.1" Super Retina XDR display | 460 ppi | |
| Size | 2.81in x 5.78in x 0.30in |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 174 g 6.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...