Apple iPhone 14 Pro
- LXKN51546
- Sold
Apple iPhone 14 Pro
Seller Listing Description
Just upgraded so therefore looking to sell this near perfect iPhone 14 Pro. Everything is flawless except the usual light markings near charging port. In fact, I included a picture of it and you can't even tell. It has been in a case (9 to choose from btw!) and with glass screen protector since day 1. Battery health is still great at 94%.
No scratches, no dents, no scuffs!
Here is what you will be buying:
iPhone 14 Pro 128GB
Original Box
Original Cord (unused)
Apple Leather case (Black)
Apple Silicone case (Black AND Red)
Apple Clear case
Incipio Clear Grip case
Tech 21 Clear case
Andar FULL GRAIN Leather case (Tan)
UAG case (White)
Over $200 in cases alone!
Thank you for looking :)
Battery Health
- 94% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
No "damage" just the usual light imperfections near charging port from the act of trying to plug in
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Oct. 1, 2023
- Date Updated: Oct. 7, 2023
- Date Closed: Oct. 7, 2023
Want to sell your Apple iPhone 14 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Pro Specs
| Capacity | 3200 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1179x2556 |
| Screen Size | 156 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 461 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 206 g 7.3 ounces |
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...