Apple iPad Mini 6th Gen
- LXKI52276
- Sold
Apple iPad Mini 6th Gen
Seller Listing Description
What is it?:
This iPad mini 6 in Space Gray has 256gb of storage and has barely ever been used. It has only left my apartment two times and both times it was in a protective folio. The screen and the body of the device are flawless and the device still charges to 100%.
Includes:
The device will arrive in it's original packaging and will include the original charger, charging cable and documentation.
Why is it great:
This small device is perfect for any use between your iPhone mini, your standard sized iPhone, or even your iPhone Pro Max! It's size is perfect for use as a bedside book for all your favorite titles. The extra screen real estate is great for gaming and with an Apple Pencil 2 (not included) you can write on it just like your own little notebook. It's clear bright screen is also spectacular for watching your favorite movies and TV shows.
If you act fast, I will throw in an even newer USB-C charging stand that is perfect to charge your iPad mini overnight!
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 26, 2023
- Date Updated: Sept. 29, 2023
- Date Closed: Sept. 29, 2023
Want to sell your Apple iPad Mini 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Mini 6th Gen Specs
| Capacity | 5034 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1488x2266 |
| Screen Size | 210 mm 8.3 inches |
| Pixels Per Inch | 327 ppi |
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 195 mm 7.7 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 293 g 10.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...