Apple iPhone 13 Pro Max
- LXKD44219
- Sold
Apple iPhone 13 Pro Max
Seller Listing Description
I've owned this iPhone since new. Originally purchased unlocked directly from Apple.com It's been very reliable and still has great battery life (still shows 90%). Phone has always been used with full body case and screen protector. I will not remove the screen protector for shipping. Will include iPhone case but it is highly worn.
Phone is out of warranty. Selling to upgrade to iPhone 15.
Listing includes original box and charger.
Battery Health
- 90% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Minor wear and tear. Some visible scratches on the top corners of the phone (See pics). Any visible scratches are a result of rubbing from phone case. No scratches on front glass. Never been repaired.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 21, 2023
- Date Updated: Sept. 21, 2023
- Date Closed: Sept. 21, 2023
Want to sell your Apple iPhone 13 Pro Max?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Pro Max Specs
| Capacity | 4352 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1284x2778 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 240 g 8.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...