Apple iPhone 11
- LXIV86693
- Sold
Apple iPhone 11
Seller Listing Description
iPhone 11 Red 64GB
• Unlocked for all carriers - Clean ESN
• Phone has been tested extensively and functions great. All original parts. Face ID works. Battery health is 78% and works great.
• Phone has no cracks . May have some wear such as scratches, dings, etc... Please check the pictures and determine if this phone is up to your cosmetic standards. You are responsible to check pictures prior to buying. Pictures are of the exact phone you will receive.
• FMI/Cloud is clean.
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The phone has no cracks but has some heavy scratches on frame . The phone has small white spots in the LCD. The maximum battery capacity is 78%. Battery message appears in the settings.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Aug. 17, 2023
- Date Updated: Aug. 19, 2023
- Date Closed: Aug. 19, 2023
Want to sell your Apple iPhone 11?
Sell Similar on Swappa
iPhone 11 Specs
| Capacity | 3110 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | Lightning |
| Up to 50% charge in 30 minutes | |
| Qi | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Liquid Retina HD display | 326 ppi | |
| Size | 2.98in x 5.94in x 0.33in |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...