Apple iPhone 14 Plus
- LXHG07736
- Sold
Apple iPhone 14 Plus
Seller Listing Description
Verified:
= SimLock: Unlocked
= Carrier: Unlocked
= GSMA Blacklist Status: Clean
= The phone will ship with insurance via USPS Priority Mail.
= One year Apple Care Warranty begins upon activation and is eligible to extended Apple Care for an additional year and/or upgrade to Apple Care + for lost/damaged
I'll include my personal contact info in the shipment. We have multiple iPhones left over after upgrading our company cell phone plan if you need more than one. Please feel free to message me anytime with technical questions from iCloud setup to provisioning for best signal.
Thank you,
Adam
Battery Health
- 100% battery health
- More information about Apple Battery Health and requirements
New condition
- Unopened retail packaging (factory sealed)
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: July 8, 2023
- Date Updated: July 24, 2023
- Date Closed: July 24, 2023
Want to sell your Apple iPhone 14 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 14 Plus Specs
| Capacity | 4325 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1284x2778 |
| Screen Size | 170 mm 6.7 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 161 mm 6.3 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 203 g 7.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...