Samsung Galaxy S21 FE 5G
- LXGS63574
- Sold
Samsung Galaxy S21 FE 5G
Seller Listing Description
Phone comes with otterbox commuter case and standard box with cable and stock charger
Phone is near mint, I had it for about a year now and I kept it in a otterbox commuter case, phone has little damage, the back of the S21 fe is plastic so it's not glass like the S22 series.
Phone is mint, battery is 86%.
I will throw in Galaxy Bud Pros 2 for 80 extra so 360 for both or around that I will let the mods know in advance if you choose to do that.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Signs of use on the side, besides that the phone is nice the screen is crisp with little scratches.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: June 24, 2023
- Date Updated: June 30, 2023
- Date Closed: June 30, 2023
Want to sell your Samsung Galaxy S21 FE 5G?
Sell Similar on Swappa
Galaxy S21 FE 5G Specs
| Capacity | 4500 mAh |
| Longevity | 15 hours |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
| Resolution | 1080x2340 |
| Screen Size | 163 mm 6.4 inches |
| Pixels Per Inch | 403 ppi |
| Width | 75 mm 2.9 inches |
| Height | 156 mm 6.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 177 g 6.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...