Apple iPhone 8
$113
Not Buyable
- LXFM56953
- Sold
Apple iPhone 8
Good condition
--%
Battery Health
64GB
Gray
Unlocked
A1905
GSM
Seller Listing Description
iPhone 8 64GB Unlocked for all carriers
79% battery health -
Good condition - normal wear and tear
The listing comes with just the phone and no accessories
We offer a 30-DAY WARRANTY for all reasons. If you change your mind you will have to pay for the return shipping to send the phone back to us. The phone has gone through the industry-standard checklist and all of the features are working.
Thank you for looking.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Good condition
79% Battery Health
Priced to sell
Ships from
Costa Mesa, CA
5.0 of 5.0 stars, 1639 ratings
Power
Power seller, high quality, high volume
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: May 23, 2023
- Date Updated: June 3, 2023
- Date Closed: June 3, 2023
Want to sell your Apple iPhone 8?
Sell Similar on Swappa
iPhone 8 Specs
Battery and Charging
| Capacity | 1821 mAh |
| Longevity | 12 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
Screen and Display
| Resolution | 750x1334 |
| Screen Size | 120 mm 4.7 inches |
| Pixels Per Inch | 326 ppi |
| Retina HD, True Tone, Wide color display (P3) | LCD Multi-Touch with IPS technology | 326 ppi | |
Size and Weight
| Size | 2.65in x 5.45in x 0.29in |
| Width | 67 mm 2.7 inches |
| Height | 138 mm 5.5 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 148 g 5.2 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...