Apple iPhone 12
- LXFG92522
- Sold
Apple iPhone 12
Seller Listing Description
Hello! I am selling my gently used Apple iPhone 12 to an interested buyer.
This phone has a 128GB storage capacity and is ideal for reserving large amounts of media and more. It is optimized for use with T-Mobile network SIM cards. It has been previously owned but is in excellent shape with practically no visible signs of wear. It has been closely examined to ensure that it meets high quality standards and will perform like newer models. Before packaging and shipping, the phone will be updated to the latest iOS 16.5 version of software.
For anyone seeking a high-end smartphone, this used Apple iPhone 12 is a great choice.
SHIPPING DETAILS: The original iPhone box and charging cable are not unavailable at this time. I apologize for the inconvenience. However, the iPhone will be meticulously secured and protected in a new box prior to shipping.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
1-2 faint scratches approximately 0.3 cm on mid-bottom area on back side of the phone. No other defects noted.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: May 16, 2023
- Date Updated: May 18, 2023
- Date Closed: May 18, 2023
Want to sell your Apple iPhone 12?
Sell Similar on Swappa
iPhone 12 Specs
| Capacity | 2815 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 154 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Super Retina XDR display | |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 162 g 5.7 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...