Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
- LXFD40480
- Sold
Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018
Seller Listing Description
iPad Pro (12.9-inch) (3rd generation) MTJU2LL/A
Great condition iPad. Never had a problem. Selling because new work environment restricts these devices.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
One corner (not glass) has a tiny scratch/ding. Power port has the usual scratches from the USB-C usage.
I this iPad was alway inside the Apple Magic Keyboard case… keeping it safe.
I will include the keyboard, Apple’s charger and cable with the same.
Original box is long gone.
Enjoy!
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: May 14, 2023
- Date Updated: May 18, 2023
- Date Closed: May 18, 2023
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" 3rd Gen 2018 Specs
| Capacity | 9660 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 215 mm 8.5 inches |
| Height | 281 mm 11.1 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 631 g 22.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...