Apple iPhone 13 Pro
- LWJQ88811
- Expired
Apple iPhone 13 Pro
Seller Listing Description
-This iPhone 13 Pro is in excellent condition and includes AppleCare+ Coverage.
-AppleCare+ covers device hardware and software issues including 2 incidents of accidental damage per year and 1 free battery replacement at 80% battery capacity. The device can be serviced directly through Apple.
-The AppleCare+ can be renewed when it expires next month
-It will ship with new Apple fast charging cable and original box .
-The device has minor signs of wear, as it has been in a case and screen protector during use.
Priced to sell quickly and will ship out promptly after purchase!
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The device is in great condition with only one notable mark on the display bottom right side. This can be repaired if desired for $29 using the existing AppleCare+ coverage when serviced by Apple.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Sept. 7, 2022
- Date Updated: Oct. 8, 2022
- Date Closed: Oct. 8, 2022
Want to sell your Apple iPhone 13 Pro?
Sell Similar on Swappa
iPhone 13 Pro Specs
| Capacity | 3095 mAh |
| USB | Lightning |
| Qi, MagSafe | |
| Resolution | 1170x2532 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 457 ppi |
| Width | 72 mm 2.8 inches |
| Height | 147 mm 5.8 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 203 g 7.2 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...