Apple iPhone 11
- LWIN12919
- Sold
Apple iPhone 11
Seller Listing Description
Device passes PhoneCheck with full-functionality, data sanitization (erasure) logs, along with FMI, FRP, and MDM tests. PhoneCheck documentation included w/ the manifest due to IMEI/Serial being visible.
Get it while you can!! BH: 99%, OEM parts: True
Unless specified within the listing description, all sales DO NOT include OEM box, packaging, accessories, etc.
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
There is indication of slight/mellow LCD burn within device. This is unnoticeable to the average user, but must be addressed. This minor, cosmetic issue is the only thing that negates the phone from being Swappa "Mint" condition.
Seller Listing Addendum
Unless specified within the listing description, all sales DO NOT include OEM box, packaging, accessories, etc.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Seller Shipping Policy
Continental US only: (Will not ship to Alaska, Hawaii, or Virgin Islands).
If device is purchased after 3:30 P.M. CDT, it will be shipped out the following/next day in lieu of UPS Pickup/Dropoff on BUSINESS days. These means if the device was purchased over the weekend, it will be shipped out that following Monday.
Most devices will be shipped instantly if purchased in the time frame of 9:00 A.M. - 3:30 P.M. CDT of that same day, but on rare occasion, shipments may take up to 1-3 days to leave the warehouse.
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Seller Return Policy
All faulty/defective items must be returned within the business, average/standard of 14 days [holidays and weekends do not count]. Once item is returned, assessed, and determined to be faulty, a refund will be issued via Paypal.
Buyer's Remorse: Buyer beware; refunds will not be given in lieu of Buyer's Remorse.
Listing Metadata
- Date Created: Aug. 10, 2022
- Date Updated: Aug. 24, 2022
- Date Closed: Aug. 24, 2022
Want to sell your Apple iPhone 11?
Sell Similar on Swappa
iPhone 11 Specs
| Capacity | 3110 mAh |
| Longevity | 18 hours |
| USB | Lightning |
| Up to 50% charge in 30 minutes | |
| Qi | |
| Screen Tech | OLED |
| Resolution | 828x1792 |
| Screen Size | 155 mm 6.1 inches |
| Pixels Per Inch | 324 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Liquid Retina HD display | 326 ppi | |
| Size | 2.98in x 5.94in x 0.33in |
| Width | 76 mm 3.0 inches |
| Height | 151 mm 5.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 194 g 6.8 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...