Apple iPad 8th Gen
$325
Not Buyable
- LWGK52910
- Sold
Apple iPad 8th Gen
Good
--%
Battery Health
128GB
Gold
Wi-Fi
A2270
Seller Listing Description
COMES WITH 30 DAYS WARRANTY
BATTERY LIFE EXCELLENT
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Minor scratches on frame on screen.
Ships from
Austin, TX
5.0 of 5.0 stars,
37 ratings
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: June 16, 2022
- Date Updated: June 23, 2022
- Date Closed: June 23, 2022
Want to sell your Apple iPad 8th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 8th Gen Specs
Battery and Charging
| Capacity | 8686 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 1620x2160 |
| Screen Size | 259 mm 10.2 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 174 mm 6.9 inches |
| Height | 251 mm 9.9 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 490 g 17.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...