Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
- LWEQ55214
- Sold
Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021
Seller Listing Description
Space Grey iPad Pro 11” (3rd Generation)
Apple Warranty until December 2022!
Width: 7.02 inches (178.5 mm)
Height: 9.74 inches (247.6 mm)
Depth: 0.23 inch (5.9 mm)
Weight: 1.04 pounds (470 grams)
Buttons and Connectors:
Five microphones
Four speakers
Top button
Volume up/down
Camera
Magnetic connector
Thunderbolt/USB 4
Smart Connector
Nano-SIM tray
In the Box:
Original box
iPad Pro
USB-C Charge Cable (1 meter)
20W USB-C Power Adapter
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: May 1, 2022
- Date Updated: May 28, 2022
- Date Closed: May 28, 2022
Want to sell your Apple iPad Pro 11" 3rd Gen 2021?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 11" 3rd Gen 2021 Specs
| Capacity | 7540 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1668x2388 |
| Screen Size | 279 mm 11.0 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
| Width | 179 mm 7.0 inches |
| Height | 248 mm 9.8 inches |
| Depth | 6 mm 0.2 inches |
| Weight | 466 g 16.4 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...