Apple iPad Mini 6th Gen
- LWCU10380
- Expired
Apple iPad Mini 6th Gen
Seller Listing Description
Selling my lightly used iPad Mini 6. Screen is absutely flawless without a scratch or marking. Back casing did suffer one or two salt grain sized marks from its case, but other than that absolutely flawless (see pictures) This was only used for a couple months kept in a case at all times with a tempered glass screen protector.
This iPad was used on my Verizon plan and functioned flawlessly. This iPad was not network specific when I purchased it, so please make sure your carrier supports this model.
Thanks For Looking!
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
Small pin sized nick on back apple logo, small pin sized mark on back of casing.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: March 14, 2022
- Date Updated: April 8, 2022
- Date Closed: April 8, 2022
Want to sell your Apple iPad Mini 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad Mini 6th Gen Specs
| Capacity | 5034 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | USB-C |
| Resolution | 1488x2266 |
| Screen Size | 210 mm 8.3 inches |
| Pixels Per Inch | 327 ppi |
| Width | 135 mm 5.3 inches |
| Height | 195 mm 7.7 inches |
| Depth | 6 mm 0.3 inches |
| Weight | 293 g 10.3 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...