Samsung Galaxy S9 Plus
- LVGW39344
- Expired
Samsung Galaxy S9 Plus
Seller Listing Description
The device is Sprint unlocked. Fully tested and fully functional. The device has scratches on the screen/ backdoor/ housing, cosmetic condition 7.5/10. The device has light shadow but it does not hinder the functionality of the phone.
It comes in a white generic box with a charging cable and adapter.
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The device is Sprint unlocked. Fully tested and fully functional. The device has scratches on the screen/ backdoor/ housing, cosmetic condition 7.5/10. The device has light shadow but it does not hinder the functionality of the phone.
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: June 28, 2021
- Date Updated: Sept. 2, 2021
- Date Closed: Sept. 2, 2021
Want to sell your Samsung Galaxy S9 Plus?
Sell Similar on Swappa
Galaxy S9 Plus Specs
| Capacity | 3500 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
| Resolution | 1440x2960 |
| Screen Size | 158 mm 6.2 inches |
| Pixels Per Inch | 531 ppi |
| Width | 74 mm 2.9 inches |
| Height | 158 mm 6.2 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 189 g 6.7 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...