Samsung Galaxy S9
- LVBX38497
- Canceled
Samsung Galaxy S9
Seller Listing Description
You are purchasing a brand new item in original retail box. Box was not sealed soISwappa will not let me list it as new. It is an unlocked mode,l but it comes with a straighttalk sim card already inserted into the phone with activation instructions, and the retail box is wrapped in ST logo cardboard with bar code which can be scanned to activate it on Straight talk network. I have personally verified that it is not locked to straight talk network and the software is not propriety and tied to StraighTalk. I powered it on and removed the straightTalk SIM and inserted my Mint SIM and it works without issue. It is the exact same phone you can buy without the ST wrapper and SIM inserted into the phone. Any SIM card that works with the factory unlocked S9 Model (SM-G960UI) will work with this phone. I was able to make a phone call and the data worked without issue. Please see pictures.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Feb. 18, 2021
- Date Updated: Feb. 21, 2021
- Date Closed: Feb. 21, 2021
Want to sell your Samsung Galaxy S9?
Sell Similar on Swappa
Galaxy S9 Specs
| Capacity | 3000 mAh |
| USB | USB-C |
| Qi, PMA | |
| Resolution | 1440x2960 |
| Screen Size | 147 mm 5.8 inches |
| Pixels Per Inch | 568 ppi |
| Width | 69 mm 2.7 inches |
| Height | 148 mm 5.8 inches |
| Depth | 9 mm 0.3 inches |
| Weight | 163 g 5.8 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...