Apple iPhone 8 Plus
- LUIE35223
- Sold
Apple iPhone 8 Plus
Seller Listing Description
Model #MQ8x2LL/A running iOS 13.5.1. Color silver / white. Always kept in case with screen protector. Mint condition. Shipped in original box. NOTE! This phone is mostly white although it has a silver edge and aApple calls it silver.. The color selector on the listing page did not have white as an option so i listed it as silver. ALSO: The drop-down menu on the listing page does not match the model # on the phone itself. The actual model # on the phone is: MQ8X2LL/A This [phone is approximately three years old. The battery capacity is at 82%. Ships in original box and includes charger, power cord, and wired earbuds (headphones) that came with the phone when new. If not sold by 8/5/2020 I will be canceling the listing.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: July 31, 2020
- Date Updated: Aug. 3, 2020
- Date Closed: Aug. 3, 2020
Want to sell your Apple iPhone 8 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 8 Plus Specs
| Capacity | 2675 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
| Resolution | 1080x1920 |
| Screen Size | 139 mm 5.5 inches |
| Pixels Per Inch | 401 ppi |
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 158 mm 6.2 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 202 g 7.1 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...