Apple iPad 6th Gen
- LUAK03529
- Sold
Apple iPad 6th Gen
Seller Listing Description
Mint condition, iPad 6th gen, space grey. 128gb model. Comes with AppleCare Plus on it which has never been used. iPad was barely used by my elderly Mom. Never dropped and not a mark on it. Been in a foldable case all it's life.
Included: Original accessories (unused USB cable, charger, box and instructions). ESR Foldable case with magnetic cover. AppleCare Plus till 12/24/2020.
See details in pictures for proof it is mint. Has been removed from icloud lock and reset to factory. Comes with 12.2 iOS on it (now you know it hasn't been used).
Will ship within 2-3 days of receiving payment by Priority Mail 2-3 days with insurance, tracking and signature required.
Price being asked is my bottom dollar unless I lower it. Will not accept offers and will ignore offers in the comments.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Jan. 11, 2020
- Date Updated: Jan. 22, 2020
- Date Closed: Jan. 22, 2020
Want to sell your Apple iPad 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 6th Gen Specs
| Capacity | 8680 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 469 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...