Apple iPad Pro 12.9" (2nd Gen)
$515
Not Buyable
- LTNN52192
- Canceled
Apple iPad Pro 12.9" (2nd Gen)
Fair condition
--%
Battery Health
256GB
Silver
Unlocked
Seller Listing Description
This iPad is in GOOD used condition. It works perfectly and the screen shows basically no signs of use. The edges show very light signs of use. The back has a few dings. It comes with a flap case to protect the screen and a keyboard. It has a clean IMEI and is ready to be activated.
Fair condition
- Noticeable wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
just a few dings on the back
Ships from
Encinitas, CA
5.0 of 5.0 stars, 964 ratings
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: Dec. 18, 2019
- Date Updated: Jan. 11, 2020
- Date Closed: Jan. 11, 2020
Want to sell your Apple iPad Pro 12.9" (2nd Gen)?
Sell Similar on Swappa
iPad Pro 12.9" (2nd Gen) Specs
Battery and Charging
| Capacity | 10870 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
Screen and Display
| Resolution | 2048x2732 |
| Screen Size | 328 mm 12.9 inches |
| Pixels Per Inch | 265 ppi |
Size and Weight
| Width | 221 mm 8.7 inches |
| Height | 306 mm 12.0 inches |
| Depth | 7 mm 0.3 inches |
| Weight | 692 g 24.4 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...