Apple iPad 6th Gen
- LRUM78201
- Sold
Apple iPad 6th Gen
Seller Listing Description
128GB | WiFI | Space Gray | Model A1893
iPad is in absolute flawless condition with zero scratches or signs of wear. Compatible with Apple Pencil. Apple warranty expires 3/15/2020 per Apple's website.
Has firmware 12.1 which I believe is jailbreakable for those wanting to do that.
Includes original box and (unused) accessories. Also has had a tempered glass screen protector installed since the moment I took it out of the box. Includes a flip / kickstand case
Ships via Insured USPS Priority Mail (2 day delivery). Signature upon delivery is required.
Price is firm. If you cannot afford the listed price, then I highly encourage you to check the other listings for one that fits within your budget. I am not desperate to sell.
Mint condition
- Pristine condition, no signs of wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: June 17, 2019
- Date Updated: June 19, 2019
- Date Closed: June 19, 2019
Want to sell your Apple iPad 6th Gen?
Sell Similar on Swappa
iPad 6th Gen Specs
| Capacity | 8680 mAh |
| Longevity | 10 hours |
| USB | Lightning |
| Resolution | 1536x2048 |
| Screen Size | 246 mm 9.7 inches |
| Pixels Per Inch | 264 ppi |
| Width | 170 mm 6.7 inches |
| Height | 240 mm 9.5 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 469 g 16.5 ounces |
Disclosure: This site contains affiliate links to other sites. We may receive commissions for purchases made through these links.
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Cart, Full of Deals
Your cart is empty :(
...
Loading...
...
Loading...
Loading...
Loading...
Comments
Loading...