Apple iPhone 8 Plus
$525
Not Buyable
- LRRL01924
- Canceled
Apple iPhone 8 Plus
Good condition
--%
Battery Health
64GB
Red
Unlocked
A1897
GSM
Seller Listing Description
I am selling a red iPhone 8 Plus. It is 64gbs and it functionality is perfect. Battery life is good and it is UNLOCKED for any carrier. It is still covered by Apple’s Limited Warranty up until May 22. As you can tell by the pictures there are no damages. Please contact if you have any questions or want to see more pictures!
Good condition
- Excellent condition, minor wear and tear
- Power cord/charger not required
- Retail packaging and manuals not required
- All items must be fully functional and meet our criteria for sale
Seller Damage Description
The phone has minor wear and tear.
Ships from
North Carolina
Free Shipping
- Seller ships from
- Ships in 2 business days or less with tracking and insurance
- Seller not required to ship internationally
Returns and Refunds
- Items received not as described shall be returned to the seller for a prompt refund
- Swappa Return and Refund policies apply to all listings
Listing Metadata
- Date Created: March 29, 2019
- Date Updated: June 16, 2019
- Date Closed: April 16, 2019
Want to sell your Apple iPhone 8 Plus?
Sell Similar on Swappa
iPhone 8 Plus Specs
Battery and Charging
| Capacity | 2675 mAh |
| Longevity | 13 hours |
| USB | Lightning |
| Qi | |
Screen and Display
| Resolution | 1080x1920 |
| Screen Size | 139 mm 5.5 inches |
| Pixels Per Inch | 401 ppi |
Size and Weight
| Width | 78 mm 3.1 inches |
| Height | 158 mm 6.2 inches |
| Depth | 8 mm 0.3 inches |
| Weight | 202 g 7.1 ounces |
Alternate languages:
Search and Save
Get Help, Fast
Need help with a listing or a sale?
Submit Help RequestHelpful Links
Swappa's typical response time for help requests is around 20 minutes... That's really fast!
Sell with Swappa
Loading...
Loading...
...
Loading...
...
Loading...
Comments
Loading...